غارهای استان تهران غارهای استان تهران

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

غارهای استان تهران

1396/02/25تاریخ:
تعریف غار:
فضایی زیرزمینی است با دهانه ای به خارج از پوسته زمین که هیچ گونه ابعاد خاص و مشخصی ندارد.
تقسیم بندی غارها از نظر روش شکل گیری:
1- غارهای طبیعی
2- غارهای دست کند یا مصنوعی
تقسیم بندی غارها از نظر نحوه تشکیل:
1- غارهای بوجود آمده بر اثر نفوذ آب های اسیدی در لایه های آهکی (که 98% غارهای موجود از این روش بوجود میآیند)
2- غارهای بوجود آمده بر اثر فرسایش امواج
3- غارهای بوجود آمده بر اثر زلزله و چین خوردگی لایه زمین
4- غارهای آتش فشانی
5- غارهای بادی
6- غارهای یخی


مهمترین غارهای استان تهران

غار رودافشان Roudafshan cave    
معرفی: غار رودافشان یکی از زیباترین غارهای ایران است که در دامنه کوههای حوالی روستایی با همین نام و در استان تهران قرار دارد. رسیدن به دهانه غار مستلزم اندکی کوهپیمایی است.دهانه بزرگ و تالار وسیع این غار از شاخصه های اصلی آن است. این غار در تاریخ 28/6/90 طی مصوبه دور سوم سفر هیأت محترم وزیران، به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است.
موقعیت: غار رودافشان در استان تهران ، در ۱۰۳ كيلومتري شهر تهران و ۶۲ كيلومتري شهر فيروزكوه در مجاورت روستايي به همين نام واقع است. اين غار در دامنه شمالي دره رودافشان واقع گرديده است. رودخانه دليچاي در ژرفاي دره جريان دارد و آب درياچه هاي تار و هوير را كه حاصل ذوب يخچال هاي قره داغ است ، به رودخانه حبله رود ميبرد که موقعيت جغرافيايي آن ˝27´30 ˚52 x= و عرض ˝20´38 ˚35 y= میباشد.
مشخصات: دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰متري از سطح دريا و در داخل گودي بزرگي به قطري در حدود ۱۰۰متر قرار دارد و تنها از لبه گودي قابل مشاهده است . اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر مي باشد. دهانه غار بسيار وسيع و قوسي شكل و به درازاي ۴۰متر و بلندي ۱۲متر است. 
نخستين تالار عظيم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلنداي ۲۵متر بعد از دهانه آن قرار دارد. به علت استحكام لايهها اثري از شكستگي و يا سنگ قابل سقوط در آن ديده نميشود. اين اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتي از آب رودخانه دليچاي بعد از وارد شدن به دالانهاي غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. باتوجه به وجود تعدادي ايوان كه با سنگچين ساخته شده است و همچنين مقاديري خرده سفال مي تواند نشاندهنده سكونت انسان¬ها در غار در روزگار گذشته باشد. محل تالار دوم پس از يك ديواره سنگچين واقع است و داراي ابعادي حدود ۶۰در ۵۰ و بلنداي ۲۰ متر مي باشد ، تالار سوم داراي ابعادي در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلنداي ۱۵ متر است. سرتاسر اين تالار از چكيدهها و چكندههاي زيبا، ستونها و آبشارسنگ¬هاي خارق العاده تشكيل شده است. در سرتاسر سقف چكنده هاي نيزهاي و گل كلمي اين تالار ديده ميشود و دخمه بزرگي به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهاي آن واقع است. همچنين يك حوض آب و ستوني در وسط آن در دخمه ديده مي¬شود. كه آن را آناهيتا (الهه آبياري و باروري) نام نهادهاند. در ادامه مسير اصلي پرتگاههاي فراواني وجود دارد و مسير پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهايي غار بطول 10 متر مي رسد كه در ارتفاع ۱۷۵۰متري سطح دريا و ۵۰ متر پايينتر از ارتفاع دهانه غار واقع است. طول غار در مسير اصلي حدود ۵۵۰ متر ميباشد.
نحوه دسترسی: برای دسترسی به این غار بهترین راه گذشتن از جاده فیروزکوه است که بعد از گذر از دو راهی دماوند در محلی بنام سیدآباد به جاده فرعی آسفالته روستای رودافشان میرسید. از این روستا پس از حدود 15 تا 20 دقیقه کوه‌پیمایی ساده در طول مسیر غار که البته دارای شیب زیادی هم هست، به دهانه غار خواهید رسید که درون قیف بزرگی به قطر 100 متر جا خوش کرده و تنها از لبه همین قیف دهانه غار دیده خواهد شد!

نقشه موقعیت اثر طبیعی ملی غار رودافشان

 
تصاویر غار رودافشان


  
غار بورنیک Bornik cave
معرفی: غار بورنیک در انتهای یکی از درههای منشعب از دره طولانی و وسیع هرانده قرار دارد. از ژرفای دره، رودخانه پرآب نمرود جریان دارد که از شاخههای اصلی حبله رود است. آب نمرود از حوضه وسیع دامنه شمالی کوه قره داغ و دامنههای کوه میشینه مرگ سرچشمه میگیرد. نام غار از دو کلمه «بور» و «نیک» تشکیل شده است. «بور» تغییر شکل یافته کلمه «بار» جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه «نیک» است. «بار» به معنی ساحل، کنار، و جای امن است. همانند کاربرد کلمه «بار» در رودبار. بنابراین بورنیک یا بارنیک؛ یعنی محل امن خوب، که به دلیل موقعیت خاص محل غار کلمهای پرمعناست. غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است. دهانه غار از دید پنهان و به رودخانه نزدیک است. به همین دلیل، برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غارنشینی، محلی مناسب بوده است.
این اثر طبیعی و زیبا طی نامه شماره 6337 مورخ 07/07/1381 سازمان میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است. موقعیت: غار بورنیک با مختصات جغرافیایی 90/24 41 52 x= و 3/14 41 35y=  در فاصله 115 کیلومتری شرق تهران و فاصله 11 کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه درفاصله3/2 کیلومتر یا روستای هرانده و درارتفاعات پرفراز و نشیب کوهستانی به نام «بورنی» یا «بورنیک» واقع شده‌است. 
مشخصات: طبق اندازه گیریهای به عمل آمده، دهانه غار ۱۵*۱۰ متر و ارتفاع آن ۶ متر می‌باشد و از سطح دریا ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد. دهانه یا اشکفت ورودی وسیع و پس از آن ایوانی با طاق بلند نمایان می‌شود که در منتهی‌الیه سمت چپ آن راه سنگلاخ ورود به دهلیز اولیه غار واقع شده بود که در سال ۱۳۸۰ به همت فرمانداری فیروزکوه راه ورودی به غار به صورت پلکانی به طور مناسبی بهسازی شده‌است. مجموعه غار بورنیک از سه تالار عظیم شکل گرفته‌است که بر فراز هر کدام از تالارها، طاقدیسها جلب نظر می‌کند. در روی سقف این طاقدیسها گسل یا شکافهای عمیق دیده می‌شود که حکایت از کهنگی و دیرینگی دارند و سالهای مدیدی از عمر این شکافها سپری شده‌است. دیوارهای درون غار پوشیده از چکنده‌های گل کلمی، نخودی، سفید رنگ و صورتی است . و زیبایی خاصی به غار بخشیده‌است. بقایای موجود در این تالار نشانگر قدمت و پیشینه غار است، در واقع محل سکونت اقوام و انسانهای غارنشین در این بخش می‌باشد . با توجه به وجود قطعات سفالینه شکسته شده و پراکنده در سطح این تالار نشانه‌های بارزی از زیستن انسانها در ادوار پیش از تاریخ را می‌توان در این بخش جستجو نمود.
نحوه دسترسی: راه دسترسی به این غار از طریق جاده اصلی ترانزیتی تهران-شمال کیلومتر 5/9 قبل ازتونل دو نمرود، به سمت روستای هرانده تغییر مسیر داده و پس از عبور از روستای هرانده در کنارگذر رودخانه حبله رود و در ارتفاعات آن به غار بورنیک ختم می‌شود.


نقشه موقعیت غاربورنیک
 
تصاویر غار بورنیک
   
غار هملون Hamellon cave
معرفی: غار هملون از دو غار تشکیل یافته که به هملون کوچک و هملون بزرگ مشهور هستند. این محل به دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا «همه جا لانه» یا «همه لانه» نام گرفته و سپس به مرور زمان به «هملون» تبدیل شده است.
موقعیت: این غار در دره هملون واقع در فاصله حدود 35 کیلومتری شمال شرق تهران و در حدّفاصل دو روستای میگون و شمشک از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات می¬باشد. مختصات جغرافيائي آن  3982285 =y  و 543081=x  مي باشد و با جاده اصلي شمشك ميگون حدود 500 متر فاصله دارد.
مشخصات: دهانه غار هملون کوچک که در زیر یک تاق سنگی بزرگی قرار دارد، 3 متر عرض و حدود 1 متر ارتفاع دارد و به نظر می‌رسد طول غار حدود 50 متر باشد. کف غار از سنگ و گِل پوشیده شده و به همین دلیل لغزنده است. در ورودی غار یک چهارچوب آهنی توسط شهرداری طی سالیان گذشته نصب شده است. ابتدای غار کمی باریک و کم‌ارتفاع است ولی به تدریج به ارتفاع آن افزوده می‌شود. در ادامه مسیر یک دالان پرشیب وجود دارد که حدود 30 تا 40 متر به سمت پایین امتداد دارد و به دلیل لغزنده بودن کف غار، وارد شدن به آن بسیار دشوار است و پیمایش آن نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات لازم است.
به فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک و در بالای یک دامنه پرشیب، غار هملون بزرگ واقع شده است. دهانه این غار حدود 2/5 متر عرض و 1/5 متر ارتفاع دارد و طول آن حدود 100 متر می‌باشد. ورودی این غار نیز همچون هملون کوچک یک ورودی آهنی دارد.
در سال‌های اخیر با توجه به ایجاد مدرسه یخ‌نوردی در نزدیکی این غار، مسیر دسترسی به غار هملون آسان‌تر شده است.

نحوه دسترسی: این غار در داخل منطقه حفاظت شده البرز مركزي ودر ضلع غربي جاده ميگون شمشك و بالاتر از رستوران كوهستان قرارداشته که پس از عبور از پل نصب شده بر روي رودخانه حفاظت شده و گذشتن از صخره هاي يخ نوردي و طي مسافتي حدود 250 متر به محل غار میتوان دسترسی یافت.


نقشه موقعیت غار هملون

 
تصاویر غار هملون


    

مناسبت ها و برنامه ها