ادارات تابعه نسخه 5رباط کریمسیمای کلی شهرستان

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای کلی شهرستان

- مقدمه
- شهرستان رباط کریم از هزاران سال قبل،از مراکز مهم تمدن و زندگی بوده است.آثار متعدد باستانی که در سال 1369 و اواخر سال 1373 در حوالی رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه به دست آمده است ، مؤید این مدعاست .کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی بر این باورند که در حوالی بازارک در محلی معروف به (چاله بازارک)روستا یا شهری در زیر خاک مدفون است.
- به دلیل واقع شدن رباط کریم بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد و همچنین انتخاب تهران به عنوان پایتخت توسط آغا محمد خان قاجار،کهن ترین و بی نظیر ترین کاروانسراهای ایران مانند کاروانسرای سنگی و کاروانسرای حاج کمال (متعلق به خواجه کمال خواجه حرمسرای فتحعلی شاه قاجار)در این منطقه ساخته شده است.
-
- مشخصات شهرستان : رباط کریم تا قبل از سال 1359 به صورت دهستانی از توابع شهرستان کرج بوده و سپس در حوزه تقسیمات سیاسی همان شهرستان به بخش ارتقاء یافته است و پس از انتزاع بخش شهریار از کرج و تاسیس شهرستان شهریار،در سال 1368 به عنوان بخشی از توابع شهرستان شهریار تعریف شده است، درسال 1375 تاسیس شهرستان رباط کریم با دو بخش مرکزی و گلستان و چهار دهستان منجیل آباد،امامزاده ابوطالب،اسماعیل آباد و میمنت آباد به تصویب هیئت وزیران رسیده است . درسال 1381 بخش بوستان به مرکزیت نسیم شهر نیز تاسیس و به بخش های این شهرستان افزوده شده است. در اواخر سال 1389 نیز با انتزاع بخش های گلستان و بوستان از رباط کریم و تاسیس شهرستان بهارستان،تقسیمات سیاسی شهرستان مجدداٌ دستخوش تغییر شده است.
- درحال حاضر شهرستان رباط کریم دارای یک بخش (بخش مرکزی)،سه شهر رباط کریم ، نصیرشهر و شهر جدید پرند و سه دهستان (منجیل آباد ، امامزاده ابوطالب و وهن آباد)مشتمل بر 14 روستا می باشد.
-  
- براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 ، جمعیت شهرستان رباط کریم 195917 نفر اعلام شده است.از این تعداد 71632 نفر در شهر رباط کریم  26514نفر در نصیرشهر 23769 نفر در شهر جدید پرند و 57768 نفر در روستاهای تابعه ساکن هستند.
- شهرستان رباط کریم به لحاظ تراکم جمعیت ، با احتساب 275 کیلومتر مربع وسعت ، با 765 نفر در هر کیلومتر مربع ، رتبه هفتم را در بین شهرستانهای استان تهران دارد. شهرستان رباط کریم در مجموع دارای 43 اثر فرهنگی و تاریخی و 17 اثر ثبت ملی می باشد که شامل کاروانسراها،بقاع متبرکه،امامزادگان،تپه های باستانی،یخدان،آسیاب آبی،قلعه و... می باشد که همگی مبین سابقه کهن این منطقه بوده است.
حدود و موقعيت جغرافيايي شهرستان ( همراه نقشه ) 
شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده و با وسعتی معادل 275 کیلومترمربع در طول جغرافیایی51:4 و عرض جغرافیایی 35:28 قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا 1050 متر می باشد.این شهرستان از شمال به شهرستان شهریار از جنوب به شهرستان های ری و اسلامشهر از شرق به شهرستان بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی محدود است.مناسبت ها و برنامه ها