ادارات تابعه نسخه 5پیشواسیمای کلی شهرستان

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای کلی شهرستان

شهرستان پیشوا با وسعت 210 کیلومترمربع وجمعیت 000/150 نفر در جنوبشرقی استان تهران واقع شده است. این شهرستان در سال 1389 از شهرستان ورامین منتزع ومستقل و به سطح فرمانداری ارتقاء پیدا نمود . این شهرستان با شهرستانهای ورامین ، پاکدشت وگرمسار هم مرز می باشد . بارگاه امامزاده جعفر بن موسی الکاظم (ع) برادر امام هشتم در این شهرستان قراردارد و قیام 15 خرداد سال 1342 از این مکان آغاز گردید و در راه  برپایی وحفظ جمهوری اسلامی شهیدان زیادی تقدیم کشور نموده است. 
این شهرستان در متون  قدیمی  به نامهای سناردک و سامنات ثبت شده است .  سناردک از ترکیب دو نام پهلوی ساسانی (سنار) به معنی ساحل و بندر و (دک) به معنی خشک و بی آب و علف است و سناردک به معنی  بندر خشک که در اصل قدیمی ترین نام پیشوا می باشد. 

- مشخصات شهرستان
شهرستان پیشوا در مسیر کهن راه ابریشم و همچنین در مسیر خط راه‌آهن سراسری تهران-مشهد قرار دارد.پیشوا از معدود شهرهایی است که علی‌رغم نزدیکی به پایتخت، مهاجران کمی پذیرفته و بیشتر مردمان آن بومی همین منطقه هستند به همین دلیل از شهرهای کم جمعیت استان تهران محسوب می‌شود. 
در سفر ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به این منطقه، پیشوا «نگین سبز استان تهران» نام گرفت و رهبر ایران نیز در سفرش، این شهر را «مرکز شهادت» نامید.
- حدود و موقعيت جغرافيايي شهرستان ( همراه نقشه ) 
شهرستان پیشوا با وسعت 170 کیلومترمربع در 51 درجه و 41 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی و در جنوب شرق پایتخت واقع شده است . از سمت شمال با شهرستان پاکدشت ، از شرق با شهرستان گرمسار و از غرب با شهرستان ورامین دارای مرز مشترک می باشد .

مناسبت ها و برنامه ها