ادارات تابعه نسخه 5ملاردسیمای کلی شهرستان

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای کلی شهرستان

شهرستان ملارد به لحاظ نزدیکی به پایتخت سیاسی با حدود 3 درصد از جمعیت و 8/6 درصد وسعت استان نقش مهمی در تحقق اهداف و سند چشم انداز استان را بر عهده دارد. طی سالهای اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان با توجه به این ظرفیت تصمیمات مناسبی را برای توسعه شهرستان اتخاذ نموده است به طور حتم تحقق این تصمیمات می تواند شهرستان را به یک قطب مهم صنعتی و اقتصادی تبدیل نماید. 

- مشخصات شهرستان

      بر اساس کاوشهای باستان شناسی سال 1390 قدمت این شهرستان در حدود 9 هزار سال برآورد شده است. یکی از قدیمی ترین نقوش برجسته با نام نقوش صخره ای کفترلو و با قدمتی 4500 ساله، در دهستان اخترآباد از توابع بخش صفادشت قرار دارد. در شهرستان ملارد حدود 45 اثر و محوطه باستانی شناسایی شده است که از این تعداد حدود 25 اثر فرهنگی و تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .
 
 
نقوش صخره ای کوه کفترلو


وجه تسمیه شهرستلان ملارد 

1- در کتاب بحر الرحاب محل شهادت امامزاده ابراهیم (ع) ملارد را در قلعه ی "مرند" ذکر کرده و در آن سند ذکر شده که این نام بعد ها به ملارد تغییر پیدا کرده است.
2- ملارد به معنای گندم زار است و علت آن وجود زمینهای مستعد کشاورزی به خصوص گندم است. شاید وجود یکی از بزرگترین آسیابها در شمال شهر ملارد که امروزه پر جمعیت ترین قسمت این شهر است و با همان عنوان سرآسیاب خوانده می شود می تواند دلیلی قابل قبول و مستند بر این نام باشد.
3- با توجه به رونق کشاورزی و محصولات زراعی در این منطقه قطعاً این محصولات بعد از جمع آوری نیاز به محلی مناسب برای نگهداری و انبار و به دنبال آن مکانی جهت حمل این محصولات به سایر نقاط داشته است و ملارد می تواند به  نوعی خلاصه شده اصطلاح ترکی "مات ات یر" یعنی محل نگهداری مال و اسب باشد که به مرور زمان در گویش محلی  و سهولت در تلفظ، دگرگون شده و به "مالات" و "ملارد" تغییر شکل پیدا کرده است.
- علت دیگر با توجه به کثرت کشت گندم و وجود آسیابهای زیاد می تواند به نوعی تغییر شکل یافته اصطلاح "محل آرد" باشد که به مرور زمان و جهت سهولت تلفظ به "ملارد" تغییر یافته است .

- اماکن مذهبی :

           اماکن مذهبی پیوند دهنده اندیشه و رفتار سیاسی با آموزه های دینی جامعه است. همچنین بعنوان نهادهای هدایت کننده موجب پایبندی جامعه به مصالح و منافع دینی و ملی و مانع بسیاری از آسیب های اجتماعی و فرهنگی می شوند. تعداد 145 اماکن مذهبی در شهرستان وجود دارد که شامل 81 مسجد، 58 حسینیه و تکیه و 6 مکان متبرکه ثبت شده می باشد.
 
- اقوام :
بدلیل مهاجر پذیر بودن شهرستان ملارد از کلیه نقاط کشور افراد با قومیت های مختلف در سطح شهرستان ملارد استقرار یافته اند و یک ترکیب جمعیتی ناهمگون شامل اقوام فارس، ترک، لر، کرد، قوچانی و ... را بوجود آورده اند.
همچنین جمعیت عشایری شهرستان بالغ بر حدود 3000 نفر می باشند که  غالباً در محدوده دهستان اخترآباد مستقر هستند.


نمودار ترکیب قومیت های شهرستان ملارد
 

جمعیت :

         براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 جمعیت شهرستان ملارد 373994 نفرمعادل سه درصد جمعیت استان بوده است. برآورد نرخ رشد جمعیت شهرستان رقم 51/4 درصد را نشان می دهد و با این حساب جمعیت شهرستان در سال 93 بالغ بر 430000 نفر می باشد که 06/3 درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص می دهد. تراکم نسبی جمعیت در سال 93 در سطح شهرستان ملارد 462 نفر در هر کیلومترمربع است این شاخص در استان 890 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.
        با توجه به نرخ رشد جمعیت ، به ازای هر ساعت 2/1 نفر به جمعیت شهرستان، هر 24 ساعت 52 نفر، هر ماه 1583 و هر سال 19000 نفر اضافه می شوند. بالغ بر تعداد 356470 نفر در نقاط شهری (9/82 درصد)  و 73530 نفر در نقاط روستایی (1/17 درصد) ساکن هستند.


 
درصد جمعیت شهری و روستایی شهرستان ملارد
 


- حدود و موقعيت جغرافيايي شهرستان ( همراه نقشه )

- شهرستان ملارد از 20 دقیقه و 50 تا 51 درجه طول شرقی تا 28 دقیقه از 35 درجه و 43 دقیقه تا 35 درجه عرض شمالی واقع شده است. این شهرستان از شمال به استان البرز- شهرستان فردیس - از جنوب و شرق به شهرستان شهریار و از غرب به شهرستان زرندیه استان مرکزی محدود می شود.
- در سال 1388ملارد بر اساس مصوبه شماره 9074/42/4/1 مورخ 19/5/88 هیات محترم وزیران از بخش به شهرستان ارتقاء یافت، شهرستان ملارد دارای 2 بخش و 2 شهر به نامهای ملارد و صفادشت، 4 دهستان به نامهای اخترآباد، بی بی سکینه، ملارد شمالی و ملارد جنوبی می باشد. شهر ملارد به عنوان مرکز شهرستان در فاصله 50 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. تعداد کل روستاهای این شهرستان 91 روستا بوده که 62 مورد از آن دارای سکنه و 29 مورد خالی از سکنه است. حدود 8/8 درصد از کل روستاهای استان در شهرستان ملارد واقع شده است.
-       وسعت شهرستان ملارد بالغ بر 930 کیلومتر مربع می باشد که حدود 8/6 درصد کل استان را دربرگرفته است. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 1162 متر است. 

 
         دهستان اختر آباد مشتمل بر بیش از 30 روستای کوچک و بزرگ و چند شرکت کشت و صنعت و موسسات مرغداری و پرورش ماهی مانند کشت و صنعت فدک (در شرق صفی آباد)، کشت و صنعت جاوید (در زرین ده)، مجتمع مرغداری فاطم (در جنوب دولت آباد) و مجتمع کشاورزی و پرورش ماهی پانزده خرداد (در جنوب حسین آبادهپشلو) است. موقعیت طبیعی و زیستی دهستان اخترآباد به نحوی است که تقریباً در اغلب نقاط آن امکان بالقوه سکونت و بهره برداری های کشاورزی و دامپروری وجود دارد. در حال حاضر انبوه ترین کانونهای استقراری را می توان در ناحیه مرکزی و به عبارتی نیمه شرقی دهستان اخترآباد و در منطقه واقع در بین روستای گمرگان در شمال، محمودآباد در شرق، نورآباد در جنوب و اخترآباد در غرب یافت.
-         دهستان بی بی سکینه نیز با 23 روستای کوچک و بزرگ از شمال به شهر ماهدشت در استان البرز، از شرق به بخش مرکزی ملارد، از جنوب به شهرستان شهریار و بخش مرکزی ملارد و از غرب به دهستان اخترآباد محدود می شود. دهستان بی بی سکینه به لحاظ طبیعی شامل زمینهای هموار در قسمت مرکزی و شمالی و سلسله ارتفاعاتی در قسمت جنوبی و غربی است.
-       دهستانهای ملارد جنوبی و ملارد شمالی بین دهستانهای بی بی سکینه در شمال و شرق، شهرستان شهریار در جنوب و دهستان اخترآباد در غرب قرار دارند. از نظر طبیعی اراضی هموار و حاصلخیز زراعی را در نیمه شرقی و زمین های بایر، ناهموار و خشک  در نیمه غربی آن واقع شده است . 

مناسبت ها و برنامه ها