ادارات تابعه نسخه 5اسلامشهرسیمای کلی شهرستان

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای کلی شهرستان

-    مقدمه
شهرستان اسلامشهر با مساحت تقریبی 291 کیلومتر مربع یکی از شهرستان های استان تهران می باشد. این شهرستان در جنوب غرب شهرستان تهران قرار دارد و مرکز آن شهر اسلام‌شهر است و از شرق و جنوب به شهرستان ری از غرب به رباط کریم و از شمال غرب به شهریار محدود است. این شهرستان فاقد محیط طبیعی و مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست می باشد اما با توجه به همجواری با کلان شهرتهران از لحاظ محیط زیست انسانی ، دارای واحدهای صنعتی ،صنفی و خدماتی متعددی می باشد که بعضاً بصورت غیر مجاز و آلاینده در حال فعالیت هستند اما معضل اصلی زیست محیطی این شهرستان فاضلابهای شهری و خانگی می باشد که با احداث و بهره برداری از سیستم تصفیه خانه فاضلاب مرکزی شهرستان اسلامشهر مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ناشی از ورود و پخش فاضلاب به مناطق مختلف را کنترل نمود.
-    مشخصات شهرستان
شهرستان اسلامشهر دارای سه بخش مرکزی و چهار دانگه و احمد آباد  می باشد که بر روی آبرفتهای سیلابی یا مخروط افکنه سیلابهای جاری از دامنه های جنوبی البرز مرکزی واقع شده است ، همواره در طول تاریخ به علل گوناگون مورد توجه بوده و از کهن ترین سکونتگاه های ایران محسوب می شود. وجود بقایای پایه های پل رودخانه سالور و تپه های واقع در مجاورت و یا نزدیکی آن با آثار مدفون در آنها دلالت بر وجود دوره های مختلف تاریخی دارد. محوطه باستانی مافین آباد دارای کهن ترین دوره های تاریخی می باشد که قدمت آن به هزاره پنجم پیش از میلاد می رسد . پیدایش اسلامشهر بعنوان یک نقطه شهری در حول محور روستایی آن به این دوره مربوط می شود. پیدایش اسلامشهر بعنوان یک نقطه شهری در محل قاسم آباد شاهی که سابقه سکونت در آن به قرن دهم می رسد شروع گردیدو پس از اصلاحات اراضی و درسال 42 این منطقه  به لحاظ مجاورت با تهران ، نزدیکی به بازار کار، ارزان بودن زمین و اجاره مسکن مورد توجه مهاجران قرار گرفت و جمعیت آن به سرعت افزایش یافت. اسلامشهر  در سال 1352 به واسطه گسترش جمعیت و توسعه نقاط شهری «شاد شهر» نام گرفت. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از سال 1358 به اسلامشهر تغییر نام یافت . در سال 1367 به بخشداری و تحت پوشش فرمانداری ری در آمد و نهایتاً با تصویب هیأت محترم وزیران در تاریخ 1373 از بخش به شهرستان ارتقاء یافت.
جمیعت شهرستان طبق آمار سال 1385 حدود 450 هزارنفر ودر حال حاضر طبق آمارهای غیر رسمی نزدیک به  650 الی 700هزار نفر است.
-    حدود و موقعيت جغرافيايي شهرستان ( همراه نقشه )
شهرستان اسلامشهر با مساحت تقریبی 291 کیلومترمربع در نواحی میانی شمال غرب فلات مركزی و در موقعیت جغرافیایی °30 ، °22 ، °51 و °0 ، °10، °51 ، طول شرقی در °30 ، °42 ، °34 و  °30 ، °27 ، °35 ، عرض شمالی و روبروی آبرفتهای سیلابی و مخروط افكنه سیلابهای جاری شده از دامنه های جنوبی البرز مركزی واقع شده است . این شهرستان از شمال به قسمتهایی از شهرستان ری  و تهران بزرگ از ناحیه شرق به شهرستان ری و از ناحیه جنوب به قسمتهای از اراضی شهرستان ری و رباط كریم و بهارستان  و از طرف غرب به شهرستان شهریار و رباط کریم محدود می گردد.

تصاویر

مناسبت ها و برنامه ها