ادارات تابعه نسخه 5پیشواسیمای محیط زیست طبیعی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست طبیعی

- توپوگرافي:
شهرستان پیشوا  فاقد ارتفاع قابل ملاحظه ای می باشد و بخش عمده حوزه استحفاظی آن به صورت اراضی دشتی و بخش کمی از آن به صورت تپه ماهور با سیمای کویری می باشد.ارتفاع این شهرستان از سطح آب های آزاد 950 متر می باشد و شیب آن به صورت ملایم از شمال به جنوب کشیده شده است . شهرستان پیشوا برروی گسل قرار دارد و ناهمواری این گسل به راحتی قابل رؤیت است . این گسل از مرکز شهر آغاز شده و به طول 34 کیلومتر در جهت شرق ادامه دارد .
- اقليم شهرستان: 
شهرستان پیشوا به دلیل همجواری با کویر مرکزی دارای آب و هوای نیمه خشک و صحرایی می باشد. این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان گرم با درجه حرارت بین 14 – درجه در زمستان و 46+ درجه در تابستان در نوسان است. در طول سال دارای چهار ماه آب و هوای معتدل دوماه در بهار و دوماه در پاییز می باشد. میزان بارندگی آن  110  میلی متر می باشد و به دلیل قرارگرفتن در اراضی دشتی از وزش باد ها نیز مصون نمی باشد .به طوری که باد های شهریاری در سال و طوفان های کویری نیز به آن سرایت می کند .  

- رودخانه ها و مسيل ها:
شهرستان پیشوا به دلیل واقع شدن در ناحیه خشک همجوار کویر فاقد آب جاری و دائمی که بتوان به عنوان رودخانه اتلاق نمود می باشد ولی از قدیم الایام دارای  دو نهر آبرسانی به عنوان نهر خاوه و نهرعلی خراط بوده که این دو نهر وصل به رودخانه جاجرود به صورت مداوم به شکل رودخانه ای طبیعی در این شهرستان در جریان بوده است البته ---- که این دو نهر در اصل دو مسیل طبیعی بوده که در زمان بارندگی در ارتفاعات مشرف به شهرستان سیلاب ناشی از بارندگی را به سمت نقاط پست تر هدایت نموده است این دو نهر در حال حاضر در حیز انقاع ساقط شده اند.در حال حاضر دو رشته قنات به نام قنات سناردک و قنات چاله مورت فعال می باشد .
فضاي سبز شهرستان:
شهرستان پیشوا به دلیل داشتن باغات انار و انجیر و اشجار گرمسیری و پارک بزرگ جنگلی از فضای سبز مطلوبی برخوردار می باشد به طوریکه در سنوات گذشته پیشوا از طرف استانداری تهران بعنوان شهر نمونه از لحاظ داشتن فضای سبز انتخاب شده  است . که بدلیل خشکسالی های پی در پی رشد کمی آن فعلا سرعت کمتری به خود گرفته است .
- مناطق تحت مديريت:
شهرستان پیشوا فاقد مناطق چهار گانه محیط زیست می باشد ولی از سمت جنوب شرقی به منطقه آزاد شکارگاهی مکرش در حاشیه منطقه حفاظت شده کویر منتهی می شودکه در این منطقه تعدادی آهو به صورت دائمی و تعدادی کل وبز به صورت مهاجر و گونه هایی چون گرگ ، روباه ، شغال ، تشی ،تیهو ، باقرقره وکبک و...زیست می نمایند. همچنین در اراضی کشاورزی شهرستان کبوتر چاهی ، کلاغ ، بلدرچین ، سار ، فاخته وسهره به وفور یافت می شود . 
مشكلات و معضلات محيط زيست طبيعي:
در شهرستان پیشوا علیرغم  نبود منطقه تحت مدیریت به دلیل شرایط مطلوب جغرافیایی و اقلیمی و همچنین وسعت اراضی کشاورزی از تنوع زیستی جالبی برخوردار می باشد  و فراوانی جانورانی چون شغال ، گرگ ، کفتار ، روباه و خرگوش  در عرصه های طبیعی و اراضی کشاورزی نشان از غنای تنوع زیستی آن می باشد لیکن وجود جاده های ارتباطی بین شهری ، راه آهن و مترو مرگ و میر و اتلاف حیات وحش درخطوط و جاده های مواصلاتی به صورت معضلی برای محیط زیست طبیعی شهرستان شناخته شده است.   

مناسبت ها و برنامه ها