ادارات تابعه نسخه 5پیشواسیمای محیط زیست انسانی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست انسانی

- شهرك ها و نواحي صنعتي:
شهرک صنعتی: پیشوا در حال حاضر دارای یک شهرک صنعتی با وسعت 250 هکتار می باشد که قابلیت توسعه تا حدود 1250 هکتار برای آن پیش بینی شده است فعلا در این شهرک  نزدیک به 12 واحد صنعتی فعال و تعدادی واحد صنعتی نیز در حال ساخت ابنیه و انتقال به این شهرک می باشد . خوشبختانه زیرساخت های لازم برای تمرکز انواع صنایع در این شهرستان موجود می باشد . در خارج از شهرک صنعتی پیشوا حدود  42 واحد صنعتی ، خدماتی و تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در حال فعالیت می باشد . 

- صنايع توليدي و شاخص شهرستان: 
عمده فعالیت و مشاغل مردم شهرستان پیشوا از قدیم الایام بر محصولات کشاورزی و دامپروری استوار می باشد به طوریکه بالغ بر 1400 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان (معادل یک هشتم سطح گلخانه های کشور ) تحت کشت محصولات گلخانه ای قرار دارد و یکی از مهمترین قطب های  گلخانه ای استان نیز محسوب می شود .
شهرستان پیشوا در سال 1393 بعنوان رتبه برتر محصولات کشاورزی و در پاییز سال 1394 بعنوان رتبه برتر اصلاح الگوی کشاورزی  (کشاورزی به روش نوین) برگزیده شد نیمی از محصولات کشاورزی پیشوا را غلات شامل ذرت ، گندم و جو تشکیل می دهد . 
- معادن:
در شهرستان پیشوا سه واحد تولید و دانه بندی شن و ماسه وبرداشت از مخلوط کوهی و رودخانه ای وجود داردکه در کنار آن یک واحد تولید آسفالت نیز فعالیت می نماید که احداث یک واحد تولید آسفالت نیز در دست اقدام می باشد تا نیاز شهرستان را تامین کند . 


- واحدهاي بهداشتي و درماني:
شهرستان پیشوا با جمعیت معادل 75000 نفر سکنه بومی و معادل 75000 نفر مهاجر ، اتباع بیگانه و همچنین دانشجو و جمعیت سیال متاسفانه فاقد تخت بیمارستان می باشد و حدود 40 واحد خدمات بهداشتی و درمانی اعم از کلینیک ، درمانگاه دولتی ، آزمایشگاه ، رادیولوژی ، دندانپزشکی و مطب پزشک عمومی و متخصص مشغول خدمت پزشکی به مردم شهرستان می باشند . 
- وضعيت آلودگي هوا:
شهرستان پیشوا به لحاظ برخورداری از اراضی وسیع کشاورزی و گلخانه و همچنین وجود باغات و فضای سبز متعارف و پارک جنگلی و عدم وجود صنایع آلاینده مشکل آلودگی هوا در درون حوزه استحفاظی به صورت بالقوه وجود ندارد ولی آلودگی ناشی از فعالیت صنایع آلاینده در شهرستان های مجاور چون سیمان ری ، پالایشگاه شهید تند گویان تهران ، ذوب مس فجر و نیروگاه شهدای پاکدشت و سایر صنایع آلاینده ای که در مجاورت این شهرستان فعالیت می نمایند به دلیل توپوگرافی و ارتفاع کم دشت و همچنین وزش باد های غالب از سمت شمال غرب به سمت جنوب شرق باعث گردیده که عمده آلودگی ایجاد شده از صنایع مجاور به خصوص در فصل زمستان (همزمان با پدیده وارونگی) هوای این شهرستان را تحت تاثیر قرار می دهد که داده های ایستگاه سنجش و پایش مستقر در شهرستان گواه این مدعا است . 
تعداد کمی واحد صنعتی کوچک وبزرگ ومتوسط در آن فعالیت می کند که تمامی آنان ملاحظات زیست محیطی از جمله فیلتراسیون هوا تصفیه خانه فاضلاب (انسانی وصنعتی ) سیستم پایش آنلاین وفضای سبز مکفی برخوردار می باشند که طبیعتا فرآیند فعالیت انان فاقد آلایندگی می باشد لیکن بر خلاف آنچه که به واسطه فضای سبز ، وجود باغات ،وسعت اراضی کشاورزی وعدم وجود صنایع آلاینده در حوزه شهرستان متصور است . بر اساس داده های ایستگاه سنجش وپایش آلودگی هوا مستقر در شهرستان طی روزهای متمادی شاهد غلظت بالای آلاینده ها در هوای شهرستان میباشیم که منشاء آن میتواند صنایع آلاینده در مقیاس بزرگ همچون نیروگاه شهدای پاکدشت ، کارخانه سیمان ری ، پالایشگاه شهید تندگویان تهران و سایر صنایع آلاینده ای دانست که در مجاورت این شهرستان در حال فعالیت میباشند .

- وضعيت آلودگي آب و خاك:
باتوجه به شرایط بافت زمین در شهر پیشوا و عدم امکان حفر چاه جذبی در بیشتر نقاط شهر به منظور دفع فاضلاب خانگی موضوع فاضلاب شهر با توجه به رشد جمعیت به صورت معضلی خود نمایی کرده که مسئولین و مدیریت شهری از دیرباز به فکر احداث شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب بوده اند به طوریکه طبق سوابق موجود اولین اقدام برای دفع اصولی و احداث سیستم تصفیه فاضلاب از سال 1386 شروع و با خرید 6 هکتار زمین از سال 1390 شامل 165 کیلومتر شبکه جمع آوری،  5.5 کیلومتر خط انتقال شروع و ان شاء الله در سال 1395 تا پایان سال اولین مدول آن برای تصفیه فاضلاب 68 هزار نفر جمعیت شروع به کار خواهد نمود و مدول دوم آن نیز به موازات راه اندازی مدول اول شروع خواهد شد بنابراین تا پایان سال 1395 مبحث فاضلاب شهر پیشوا مرتفع می گردد . با پیگیری این اداره کلیه دامداری های بزرگ مقیاس حد اقل 500 راس دام شیری به بالا که سابقا فاضلاب خود را به صورت خام مصروف به اراضی کشاورزی می داشتند همگی مجهز به سیستم پیش تصفیه فاضلاب شده اند و تحت نظارت و پایش مستمر اداره قرار دارند .
برای تصفیه فاضلاب شهرک جدید الاحداث 1232 واحدی مسکن مهر نیز مقرر گردید یک مدل پیشرفته تصفیه فاضلاب با همکاری دانشگاه تهران به روش MBR احداث که موافقت آن از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اعلام گردید . در نهایت با کنترل فاضلاب شهر و شهرک ها و همچنین دامداری های شهرستان آلودگی آب و خاک نیز در این شهرستان تحت کنترل می باشد . 
- پسماندها:
پسماند های عادی : مرکز دفن پسماند های عادی شهرستان در شرق دانشگاه آزاد به فاصله 850 متری ساختمان های مسکن مهر با مختصات  N=35 18 18.00   و E=51 45 44.50  در تپه ماهور های موسوم به مصطفی آباد واقع شده است و فاقد مجوز زیست محیطی می باشد . با توجه به گسترش شهر پیشوا و تقلیل فاصله تقلیل فاصله متعارف محل دفن پسماند با مراکز مسکونی و سپری شدن عمر مفید این محل لزوم مکان یابی، محل جدید برای دفن زباله پیشوا و مواد زائد ضروری به نظر میرسد. که در برنامه مدیریت شهری قرار دارد لیکن تا انتخاب محل مناسب و مورد تایید سازمان حفاضت محیط زیست رعایت ملاحظات زیست محیطی و دفع و دفن اصولی پسماندها  برابر استاندارد های لازم اجتناب ناپذیر میباشد و این موضوع به صورت مستمر تحت کنترل و پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پیشوا می باشد .
پسماند های پزشکی : به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون مدیریت پسماند در زمینه پایش آلودگی و صحه گذاری بر بی خطر سازی پسماند های پزشکی ، کلیه پسماند های تولیدی در مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان که اثرات نامحدود بر روی محیط زیست سلامت عمومی دارند از مرحله تولید ، حمل ، نگهداری ، بی خطر سازی و دفع مورد پایش قرار می گیرند و پس از بی خطر سازی توسط شرکت های مجاز در محل دفن زباله شهرستان دفن بهداشتی می شوند . 
پسماند های عمرانی : پسماندهای عمرانی و ساختمانی ره آورد افزایش جمعیت و گسترش شهرها درسالهای اخیر است. منابع عمده اینگونه ضایعات در شهرها عمدتاً تخریب و احداث ساختمانهای اداری،تجاری،مسکونی و نوسازی ، تعمیرات و فعالیتهای عمرانی و زیربنایی می باشد. به همین لحاظ به منظور اجلوگیری از تخلیه پسماند های ساختمانی و عمرانی در اطراف راه ها و شهر ها و اراضی کشاورزی ساماندهی این گونه پسماند ها مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر از گود ها و معادن متروکه شن و ماسه برای دفع و امحاء پسماند های ساختمانی در سطح شهرستان استفاده می گردد که از این نظر شرایط مطلوبی حاکم می باشد . 
مشكلات و معضلات محيط زيست انساني :
آلودگی خاک: 
عدم تفکیک زباله از مبدأ، پردازش و بازیافت زباله شهری
تأثیر واگذاری معادن بر تخریب و آلودگی خاک

آلودگی آب: 
عدم تجهیز شهرک صنعتی این شهرستان به سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی

آلودگی هوا:
صدور جواز کسب توسط اتحادیه بدون هر گونه استعلام از دستگاه متولی و محیط زیست (صنوف آلاینده و مزاحم مد نظر است)

مناسبت ها و برنامه ها