ادارات تابعه نسخه 5پاکدشتسیمای محیط زیست انسانی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست انسانی

    شهرك ها و نواحي صنعتي

مساحت (Km2) جمعیت (هزار نفر) شهرهای شهرستان مساحت منطقه حفاظت شده (Km2) جاذبه های گردشگری شهرکهای صنعتی مصوب شهرک صنعتی خصوصی نواحی صنعتی غیرمصوب
750 400 1-پاکدشت 2- شریف آباد 3-فرون آباد 80 45 3 1-شهرک صنعتی عباس آباد 2-شهرک صنعتی خوارزمی 3-شهرک صنعتی پایتخت 2 1-شهرک صنعتی شن زار 2-شهرک صنعتی پردیس 4 1-مجتمع صنعتی جمال آباد 2-شهرک موزاییک سازان 3-مجتمع صنعتی بهارستان 4-شهرک عباس آباد ضرغام


شهرک صنعتی عباس آباد

مساحت (هکتار) متراژ اراضي واگذار شده (هكتار) تعداد قرارداد منعقده تعداد واحد به بهره برداري رسيده اشتغال ايجاد شده فضای سبز (هکتار)
1030 651/29 2078 1438 24776 160/5


آدرس: محور تهران-گرمسار بعد از پاسگاه شريف آباد باند شمالي جاده در فاصله 45 كيلومتري شهر تهران         ( كيلومتر 45 بزرگراه امام رضا(ع) )
مختصات جغرافيايي: 35درجه و26دقيقه و35ثانيه شمالي و51 درجه و50 دقيقه 39 ثانيه شرقي
صنايع مجاز براي استقرار: فلزي و ريخته گري ، كاني غير فلزي ، غذايي ، برق الكترونيك ، نساجي و پوشاك، شيميايي ، سلولزي


مساحت (هکتار) متراژ اراضي واگذار شده (هكتار) تعداد قرارداد منعقده تعداد واحد به بهره برداري رسيده اشتغال ايجاد شده فضای سبز (هکتار)
324 هکتار 105/77 193 67 1758 68/6

شهرک صنعتی خوارزمی


آدرس: كيلومتر 45 بزرگراه امام رضا (ع) بين دو شهرك عباس آباد و ايوانکي سمنان
مختصات جغرافيايي: 35درجه و23دقيقه و25ثانيه شمالي و51درجه و53دقيقه 21ثانيه شرقي
      صنايع مجاز براي استقرار: فلزي ، غذايي ، برق الكترونيك ، نساجي و پوشاك ، شيميايي‌ ، سلولزي

شهرک صنعتی پایتخت

مساحت (هکتار) متراژ اراضي واگذار شده (هكتار) تعداد قرارداد منعقده تعداد واحد به بهره برداري رسيده اشتغال ايجاد شده فضای سبز (هکتار)
669 هکتار 225/88 980 467 6763 36


آدرس: محور تهران-گرمسار بعد از پاسگاه شريف آباد باند جنوبي جاده (كيلومتر 55 بزرگراه امام رضا (ع) )
مختصات جغرافيايي: 35درجه و21دقيقه و23ثانيه شمالي و51درجه و55دقيقه 59ثانيه شرقي
صنايع مجاز براي استقرار:
فلزي ، كاني غير فلزي ، غذايي ، برق الكترونيك ، نساجي و پوشاك ، شيميايي ، سلولزي


نواحی صنعتی غیر مصوبعنوان مساحت تعداد واحد فعال متولی
مجتمع صنعتي جمال آباد 15 هكتار 20 سازمان همياري و بخشداري
شهرك موزائيك سازان 22 هكتار 52 فاقد متولی مستقیم
مجتمع صنعتی بهارستان 34 هكتار 750 فاقد متولی مستقیم
عباس آباد ضرغام 30 هكتار 4 فاقد متولی مستقیم-    صنايع توليدي شاخص شهرستان:
صنایع فلزی هشتمین نور، کوشش رادیاتور، شکلات ما، نوبر سبز، نادرپدید، حدید مبتکران، لبنیات زالی، طراوت، پاکدشت بتن، تکنوآجر، شن زار، صنام الكترونيك ، امرسان ، اخوان ، پارسا پلاستيك ( پاپكو ) ، ارتعاشات صنعتي ايران ، شيرآلات قهرمان ، صنايع ارتباطي پايا  ، سرشار برودت سونيا ، نايلون سپيد ، بستني شاد، چوپان، صنایع غذایی قریشی، فراورده های گوشتی میکائیلیان، اطلس كيك
-    معادن:
در این شهرستان در حال حاضر ، 60 معدن خاک رس، 150 معدن شن و ماسه و 13 معدن مخلوط کوهی وجود دارد.

-    واحدهاي بهداشتي و درماني:
دارای 2 بیمارستان، 4 درمانگاه اختصاصی، 11 آزمایشگاه تشخیص طبی، 22 خانه بهداشت، 3 مرکز فیزیوتراپی

-    وضعيت آلودگي هوا:
از جمله منابع مهم آلاینده هوا می توان به کارخانجات مختلف اشاره نمود که به دلیل استفاده از سوخت و همچنین فقدان سیستمهای کنترل آلودگی هوا، آلاینده هایی نظیر ذرات معلق، منوکسید کربن، دی اکسیدکربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن را در هوای اطراف منتشر می کنند.
شهرستان پاکدشت به دلیل نزدیکی به تهران و همچنین پایین بودن نسبی قیمت زمین و وجود منابع طبیعی قابل برداشت نظیر معادن خاک رسن منطقه خاتون آباد و ریگزارهای شهرستان صنایع متعددی از قیبل کوره های آجرپزی و کارگاه های برداشت و تولید شن و ماسه و آسفالت و صنایع مرتبط با آنها، کارگاه های ریخته گری و ... را در خود جای داده است. همچنین با خارج شدن صنایع مزاحم از تهران تعداد زیادی از این صنایع به منطقه وارد گشته و باعث بروز ناهنجاریهایی در زمینه مسائل زیست محیطی شهرستان شده است.
از طرف دیگر همجواری با شهر تهران تاثیر بسزایی در آلودگی هوای این شهرستان برجای گذاشته خصوصاً اینکه بخش خاوران تهران نیز صنایع آلاینده متعددی در خود جای داده است از جمله صنایع سیمان تهران، کارخانه های تصفیه دوم روغن و ...
علاوه بر این تردد روزانه ۸۰ هزار خودرو از شریان اصلی امام رضا (ع)، باعث شده تا این شهرستان بطور مداوم در معرض آلودگی هوا باشد.

-    وضعيت آلودگي آب و خاك:
ورود روانابهای حاوی انواع مواد محلول و معدنی از مراکز مسکونی، تجاری و تولیدی به محیط موجب آسیب رسانی به کیفیت خاک شده و کیفیت زیستی را در منطقه کاهش می دهد. از سوی دیگر کاربرد روزافزون بسیاری از کودها و سموم شیمیایی در منطقه موجب وارد شدن خسارت به خاک و تغییر در خصوصیات فیزیکی-شیمیایی و بیولوژیکی آن می گردند.
یکی دیگر از عوامل مهم در آلودگی خاکهای منطقه واحدهای شن و ماسه است. تخریب اراضی و پراکنش ذرات معلق موجب پایین آمدن سطح کیفی خاک منطقه گردیده است.
از دیگر آلوده کننده های خاک پسماندهاست که بیشترین پسماند مربوط به مناطق شهری می باشد و عدم مدیریت صحیح و تخلیه غیرمجاز پسماندهای عادی، صنعتی، پزشکی و ساختمانی و ... مشکلات عدیده بهداشتی و زیست محیطی برای منطقه بوجود می آورد.
عدم تجهیز شهرستان به سیستم تصفیه فاضلاب شهری، عدم مدیریت صحیح فاضلابهای شهری و انتقال فاضلاب به اراضی پایین دست، فعالیت کارگاه های غیرمجاز و آلاینده آبکاری و تخلیه فاضلاب این قبیل صنوف در محیط را می توان از مهمترین منابع آلودگی آب این شهرستان دانست.

-    پسماندها:
کلیه پسماندهای شهرهای پاکدشت، شریف آباد، فرون آباد و روستاهای شهرستانپس از جمع آوری از منازل و مراکز تولید به محل ایستگاه بارگیری (جایگاه موقت با مختصات جغرافيايي 1/36 27 35 درجه عرض شمالي و 7/38 42 51 درجه طول شرقي ) زباله حمل و از آنجا پس از انتقال با سمی تریلر به مکان دفن زباله در کولیک منتقل شود.


نام مرکز دفن کولیک
مساحت 27 هکتار
ارتفاع 1150 متر
میزان پسماند ورودی 200 تن در روز
میزان دفن بهداشتی 200 تن در روز
میزان تفکیک از مبداء 0
مجهز به سیستم کنترل شیرابه خیر
مجهز به سیستم جمع آوری گاز خیر
نحوه دفع پسماند دفن بهداشتی در ترانشه
تعداد واحد بازیافت ندارد
تعداد واحد کمپوست ندارد


پسماندهای بیمارستانی شامل پسماندهای عفونی و عادی بيمارستان ها می باشد.  بیمارستان های زعیم و شهدای پاکدشت مجهز به دستگاه امحاء و بی خطرسازی پسماندهای عفونی و پزشکی و اتاقک نگهداری موقت می باشند. پسماندهای عفونی و تیز و برنده  پس از بی خطر سازی به مکان دفن زباله شهرستان منتقل و در ترانشه های در نظرگرفته شده دفن بهداشتی می گردد.
سایر مراکز درمانی شهرستان نیز ملزم به رعایت قوانین و مقررات مدیریت پسماند و مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی خود شده و در این راستاتعدادی از این مراکز اقدام به انعقاد قرارداد با پیمانکار امحاء پسماندهای پزشکی نموده اند، لازم به ذکر است مراکز درمانی متخلف در صورت عدم اقدام مثبت به دادسرای انتظامی پزشکان معرفی خواهند شد. همچنین اعضای کمیته فنی کارگروه مدیریت پسماند شهرستان با بازدید های دوره ای از مطب ها و  مراکز درمانی بر عملکرد شرکت پیمانکار از زمان جمع آوری تا بی خطر سازی پسماندهای پزشکی نظارت دارند.
مشكلات و معضلات محيط زيست انساني :
آلودگی خاک:
•    عدم تفکیک زباله از مبدأ، پردازش و بازیافت زباله شهری
•    زباله سوزی پراکنده در محدوده شهرها (خانگی و صنعتی)
•    دفن غیر بهداشتی زباله شهری در کولیک و آلودگی منابع آب، خاک و هوا
•    عدم مدیریت صحیح و امحاء پسماندهای پزشکی و بیمارستانی مربوط به واحدهای درمانی، بیمارستان ها، مطب ها و ... در حوزه شهرستان
•    انتقال میلیون ها تن انواع پسماند و نخاله های ساختمانی و عمرانی به شهرستان جهت دفن در معادن متروک و معادن در حال استفاده  و حاشیه راههای اصلی و فرعی و اراضی زراعی و ....
•    عدم رعایت قوانین مدیریت پسماند در شهرک های صنعتی
•    تأثیر واگذاری معادن بر تخریب و آلودگی خاک
آلودگی آب:
•    عدم تجهیز شهرکهای صنعتی این شهرستان به سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی(شهرک عباس آباد، پایتخت و خوارزمی)
•    عدم تناسب پساب تولیدی با ظرفیت سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی در شهرکهای صنعتی
•    عدم مدیریت صحیح فاضلابهای شهری و انتقال فاضلاب خام به اراضی پایین دست
•    اثرات سوء زیست محیطی ناشی از آبیاری بخشی از اراضی زراعی با آبهای نامتعارف
 آلودگی هوا:
•    آلودگی هوا ناشی از تردد میلیون ها خودرو در سال از بزرگراه امام رضا (ع) (جاده ترانزیت)
•    عدم تجهیز اکثر واحدهای ریخته گری داخل و خارج از شهرک به سیستم کنترل آلودگی هوا (به دلیل ضعف مالی)
•    عدم جانمایی مجتمع های صنفی جهت استقرار صنوف مزاحم شهر
•    استقرار غیر مجاز صنوف مزاحم و آلاینده شهر تهران بصورت پراکنده در شهرستان
•    صدور جواز کسب توسط اتحادیه بدون هر گونه استعلام از دستگاه متولی و محیط زیست (صنوف آلاینده و مزاحم مد نظر است)
•    صدور مجوزهای احداث بنای کارگاهی و انبار بدون اخذ نظر محیط زیست از سوی مدیریت های شهری و روستایی
•    عدم رعایت ضوابط زیست محیطی از جمله مدیریت فاضلاب، مدیریت آلودگی هوا، نصب تجهیزات پایش لحظه ای، توسط مدیران شهرکهای صنعتی مصوب

مناسبت ها و برنامه ها