ادارات تابعه نسخه 5قدسسیمای محیط زیست انسانی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست انسانی

- شهرك ها و نواحي صنعتي: تعداد کل واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان قدس بالغ بر 1700 واحد، تعداد معادن شهرستان 70 واحد، تعداد شهرک های صنعتی مصوب 2 مورد به نام های شهرک صنعتی قدس (اسماعیل آباد) و شهرک صنعتی گلبرگ – زاگرس می باشد.
- صنايع توليدي و شاخص شهرستان: این صنایع شامل؛
1. صنایع معدنی: شامل واحدهای شستشو و دانه بندی شن و ماسه، بتن آماده، قطعات بتنی و آسفالت حدود 90 واحد صنعتی.
2. صنایع شمیایی و پلیمر: شامل واحدهای تولید رنگ، مواد شیمیایی، قطعات پلاستیکی و لاستیکی و .... حدود 73 واحد صنعتی.
3. صنایع نساجی و پوشاک: شامل واحدهای  ریسندگی، بافندگی و .... شامل 29 واحد صنعتی.
4. صنایع غذایی، بهداشتی و دارویی: شامل واحدهای تولید نان صنعتی، کیک و کلوچه، آب میوه، شکلات، تجهیزات دندانپزشکی، شوینده و ..... شامل 34 واحد صنعتی.
5. صنایع فلزی: شامل ماشین سازی، قطعه سازی، نورد فلزات پایه و .... شامل 177 واحد صنعتی.
6. صنایع سلولزی: شامل ورق کارتن، کارتن سازی، دستمال کاغذی، مصنوعات چوبی و ... شامل 9 واحد صنعتی.
7. صنایع برق و الکترونیک : شامل لوازم خانگی، ترانس، چراغ، مانیتور ، کیبورد، کامپیوتر و ... که شامل 16 واحد می باشد.
- معادن:وجود بیش از 50 معدن شن وماسه که گاها با عدم رعایت تمهیدات زیست محیطی و بدلیل تردد وسایط نقلیه حمل بار موجبات آلودگی هوای منطقه را فراهم می آورند.
- واحدهاي بهداشتي و درماني:شهرستان قدس دارای 1 واحد بیمارستان تامین اجتماعی به نام 12 بهمن با 40 تخت بیمارستانی و 22 خانه بهداشت و پایگاه بهداشتی شهری و روستایی می باشد. تنها بیمارستان این شهرستان دارای سیستم تصفیه فاضلاب ، سیستم اتوکلاو جهت بی خطر سازی زباله بوده که در نهایت زباله ها توسط شهرداری جمع آوری می گردد. 
مراکز درمانی این شهرستان نیز اعم از فیزیوتراپی، رادیولوژی و درمانگاه و .... نیز 35 مورد می باشد. زباله های عادی و پزشکی این مراکز نیز توسط شهرداری قدس با وسیله  نقلیه مجزا به اخترآباد منتقل می شود.
- وضعيت آلودگي هوا:با عنایت به جهت وزش شمال غربی به جنوب شرقی در شهرستان و قرارگیری معادن شن و ماسه و کارخانه های آسفالت در غرب شهرستان ذرات معلق ناشی از جابجایی توسط باد و فعالیت نامناسب این کارخانه ها به سمت مناطق مسکونی شهرستان منتقل و در کاهش کیفیت هوای شهرستان موثر می باشد.
- وضعيت آلودگي آب و خاك:با عنایت به اتصال ورودی و خروجی شهرستان به شهرهای تهران، شهریار وکرج  ، نخاله های ساختمانی روزانه به مقدار زیاد به صورت شبانه به شهرستان منتقل و در اراضی کشاورزی، باغی و ورودی ها تخلیه می گردند. استقرار بیش از 100 عدد از صنوف آلاینده ای چون آبکاری ها، رنگرزی ها، ریخته گری ها از طریق اخذ مجوز از صنف و یا حتی بدون هماهنگی با اتحادیه های مربوطه بر کاهش کیفیت زیست محیطی خصوصاً آب های زیرزمینی شهرستان بی تاثیر نبوده است.
پسماندها: شهرستان قدس در حال حاضر حدود 260 تا 280 تن زباله تولیدی روزانه داشته که در مرکز تخلیه موقت زباله شهرستان واقع در جنوب شرقی شهرستان بارگیری و توسط 4 دستگاه سمی تریلر به مرکز دفن زباله اخترآباد شهرستان ملارد منتقل می گردد. سرانه تولیدی زباله شهرستان با تخمین فعلی جمعیت حدود 800 تا 900 گرم می باشد. مرکز تخلیه موقت زباله شهرستان در محوطه ای کاملاً دیوارکشی شده و دارای سکوی تخلیه و بارگیری بتنی می باشد. میزان پسماند پزشکی تولیدی در شهرستان 2 تا 2.5 تن در روز بوده که این پسماند نیز به مرکز اخترآباد منتقل می شود.
مشكلات و معضلات محيط زيست انساني :
1- مهاجر پذیری شهرستان قدس و رشد جمعیتی
2- قرارگیری شهرستان در محدوده جاده های اصلی چیتگر، فتح و مخصوص
3- قرارگیری معادن شن و ماسه و کارخانه های آسفالت در غرب شهرستان
4- عدم تکمیل و راه اندازی شبکه فاضلاب شهرستان و روند کند اجرای پروژه
5- استقرار غیر اصولی و ناهمگون صنایع
6- تعیین دو شهرک صنعتی قدس- اسماعیل آباد و گلبرگ- زاگرس در محدوده خدمات شهری
7- ناکافی بودن سرانه فضای سبز درون شهری و برون شهری
8- وجود مجموعه های صنعتی پراکنده همچون هفت جوی، تیبا و ....؛
9- نبود NGOهای زیست محیطی
10- ورود نخاله های ساختمانی
11- نبود مرکز تخلیه مجاز فاضلاب صنعتی
12- ساخت و سازهای غیرمجاز و ناهمگون

مناسبت ها و برنامه ها