ادارات تابعه نسخه 5شهریارسیمای محیط زیست انسانی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست انسانی

شهرك ها و نواحي صنعتي: در شهرستان شهریار مناطق صنعتی مصوب خاصی وجود ندارد، این شهرستان تنها دارای چندین لکه صنعتی به نامهای گلگون،وحیدیه و کوی صنعت سعیدآباد بوده و تنها دارای یک شهرک صنعتی مصوب بوده که اراضی آن واگذارشده اما تا کنون به بهره برداری نرسیده و صنعت خاصی در آن مستقر نشده است.
صنايع توليدي و شاخص شهرستان:به لحاظ وجود باغات و زمین های مستعد کشاورزی این شهرستان در زمینه تولیدات گلخانه ای، قارچ و صنایع تبدیلی غذایی فعالیت داشته. اما واحدهای صنعتی متفاوتی از جمله صنایع فلزی، شیمیایی، دارویی نیز در آن مسقر می باشند.
بر اساس مجوزهای صادره در این شهرستان نزدیک به 1500 واحد صنعتی عمده در بخشهای تولید ماشین آلات صنعتی ، لوازم الکترونیک و الکتریکی ، مواد غذایی ، صنایع چوبی ، لوازم ساختمانی ، تولیدات پلاستیکی ، منسوجات و کیف و کفش ، لوازم آرایشی  و بهداشتی ، فعالیت می نمایند و صایع کشاورزی از جمله واحد تولیدات گلخانه ای،قارچ بوده و دارای  حدود235واحد گلخانه با حدود 65 هکتار سالن سرپوشیده و 10 واحد تولید قارچ خوراکی و 18 واحد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در سطح شهرستان می باشد که در زمینه توسعه صادرات گیاهان زینتی و سایر محصولات کشاورزی را به بازارهای داخلی و همچنین کشورهای همسایه خصوصا حوزه خلیج فارس را فراهم نموده است وهمچنین این شهرستان در  در زمینه تولیدات دامی و دامداری بسیار موفق بوده بوده به طوری که طبق آمار شهرستان شهریار در بخش تولید مرغ گوشتی 4% و در تولید تخم مرغ 1/4% و تولید شیر 5% درصد و همچنین در تولید گوشت قرمز 7000 تن از تولید کل کشور را به خود اختصاص داده است .
معادن:
شهرستان شهریار همچون سایر مناطق ایران دارای معادن متعددی از جمله  سیلیس ،نمک ماسه و شن وخاک می باشد وضعیت طبیعی شهرستان و سابقه وجود جریانات سطحی اراضی شمال منطقه انباشت انوع مخلوط شن و ماسه بصورت رسوبات آبرفتی را در پی داشته در قسمت شمال شهریار زمینهای آبرفتی از جریان سیلاب رودخانه کرج بوجود آمده و اکنون به دلیل ایجاد سد کرج و قطع آب از زمینهای موصوف شرکت متعددی امر بهره برداری از شن و ماسه این منطقه را بر عهده دارند در حال حاضر تعداد معادن شن و ماسه قریب 12 واحد می باشد .
واحدهاي بهداشتي و درماني:
شهرستان شهریار دارای سه بیمارستان به نام های تامین اجتماعی شهریار، سجاد و روانپزشکی میلاد بوده و بیمارستان نور که در حال حاضر در حال احداث می باشد.علاوه بر اینها دارای درمانگاهها و مراکز بهداشتی زیادی بوده که آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.
وضعيت آلودگي هوا:
از آنجا که اغلب صنایع مستقر در این حوزه از سوختهای فسیلی استفاده می نمائید لذا دارای بار آلودگی قابل ملاحظه ای برای منطقه می باشد و طی سالیان اخیر با اقدامات صورت پذیرفته تنها برخی از این صنایع با استفاده از سیستم فیلتراسیون نسبت به کاهش آلودگی هوا تلاشهایی انجام داده اند.
وضعيت آلودگي آب و خاك:
عدم کنترل دقیق زیست محیطی باعث هدایت پس آب صنعتی بسیاری از صنایع منطقه به چاههای جاذب و یا زمین های زارعی  که موجبات آلودگی آب وخاک را فراهم آورده در این راستا اقداماتی اخیرا جهت تجهیز این صنایع به سیستم تصفیه فاضلاب صورت پذیرفته است که کفایت این امر را نمی کند. از طرفی تخلیه غیر مجاز و غیر اصولی ضایعات صنعتی همچون پسماندها و ضایعات شیمیایی زباله های شهری نخاله های ساختمانی و زباله های بیمارستانی در حواشی شهرها و شهرک های  وراههای مراصلاتی موجب بروز مشکلات عدیده زیست محیطی برای این منطقه گردیده است که این امر علاوه بر کاهش مطلوبیت خاک در برخی موارد صدمات و خسارات غیر قابل جبرانی به ساکنین منطقه وارد می سازد .
پسماندها:
مشکلات زیست محیطی ناشی از جمع آوری و حمل و نقل و دفع غیر اصولی و غیر بهداشتی مواد زاید جامد از زباله ها شهری و صنعتی و بیمارستانی ، نخاله های ساختمانی و تعدد مراکز و جایگاههای نامناسب دفع زباله در شهر ها وبخش های تابعه شهرستان و عدم تمرکز زباله در یک منطقه مناسب و مورد تائید و مطابق استانداردهای ملاک عمل و ... ، مشکلات عدیده ای را متوجه محیط زیست منطقه نموده است .
مشكلات و معضلات محيط زيست انساني :
شهرستان شهریار نیز نظیر بسیاری از مناطق پر جمعیت و کلان شهرهای دیگر کشور از معضلات زیست محیطی متعددی برخوردار بوده که مسئولین شهرستان را متوجه مسئله کنترل و پایش زیست محیطی به دلیل روند رشد سریع و نامتوازن و ناهمگون ( از لحاظ جمعیت ، استقرار صنایع و ... ) از طریق ارگانهای ذیربط از جمله محیط زیست نموده است که مهمترین آنها به طور خلاصه به قرار ذیل است .
1- مشکلات زیست محیطی ناشی از واحدهای صنعتی مستقر در بافت مسکونی شهرها که مشمول بند 4 دستورالعمل و ضوابط ملاک عمل سازمان  متبوعه می باشد .
2- مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت های تولیدی و صنعتی و خدماتی غیرمجاز مستقر در شهرستان شهریار .
3- وجود مناطق و نواحی غیرمجاز شهرستان از جمله لکه صنعتی گلگون
4- عدم طرح هادی جامع و تفصیلی در شهرهای تابعه بطور کامل و گویا که با توسعه پایدار به مفهوم واقعی کلمه همخوانی داشته باشند . 
5- تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب و تبدیل باغات به مناطق مسکونی ، صنعتی و تجاری از نظیر باغات شهرستان 
6- آلودگی آبها بویژه آبهای زیرزمینی ناشی از فعالیت صنایع ، منابع شهری ( خانگی ، تجاری ) و کشاورزی با توجه به اینکه استحصال آب شرب شهرستان از منابع آبی زیرزمینی تامین گردد و اراضی منطقه بیشتر آبرفتی می باشد این مساله حائز اهمیت است .
7- آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن که اغلب در اثر فعالیت واحدهای تولیدی شن و ماسه و آسفالت در منطقه بهاء شهریار می باشد البته عدم وجود پوشش گیاهی مناسب و کمربند سبز در حاشیه معادن شهرستان و وزش بادهای محلی در منطقه آلودگی هوا را در این خصوص تشدید می نماید.
8- معضلات ناشی از جمع آوری پسماندها، حمل، دفع غیر بهداشتی زباله های شهری و صنعتی و بیمارستانی ، نخاله های ساختمانی و مراکز موقت جمع آوری زباله در شهر ها ی شهرستان  و مسافت طولانی تا مرکز دفن اخترآباد در شهرستان ملارد که مشکلات عدیده ای را متوجه محیط زیست منطقه نموده است .
9- عدم استقرار  و تجهیز ادارات و ارگانهای ذیربط دولتی مناسب با اوضاع و نیازهای شهرستان از جمله محیط زیست که در حال حاضر فاقد امکانات کافی جهت انجام وظایف خود می باشد .

مناسبت ها و برنامه ها