ادارات تابعه نسخه 5اسلامشهرسیمای محیط زیست انسانی

وضعیت آلودگی هوای تهران

نظرسنجی

سیمای محیط زیست انسانی

وضعيت آلودگي آب و خاك:  مهم ترین منابع آلاینده  آب و خاک در شهرستان به شرح ذیل می باشد :
1-    پساب صنایع آبکاری شهرستان دارای مقادیر زیادی  فلزات سنگین ، اسیدها و قلیا ها ، ph  متغیر می باشند که اغلب به دلیل عدم کارایی مناسب سیستم تصفیه فاضلاب و بعضا غیر فعال بودن آن ، به صورت خام و تصفیه نشده به منابع پذیرنده محیطی تخلیه می شوند و فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، سلنیوم و... که در کلوئیدهای خاک ذخیره شده و با ورود به چرخه غذایی زیان‌های جبران‌ناپذیری را به جای می‌گذارند.
2-    قسمتی از فاضلاب بهداشتی و زباله شهرک مسکونی حصارک و روستای علی آباد طبانچه به همراه نخاله های ساختمانی به رودخانه فصلی سالور ( سیاه آب) هدایت می گردد و موجبات آلودگی آب و خاک منطقه را فراهم می نماید.
3-    آتش زدن زمین های زراعی که موجب خارج شدن عناصر غذایی موجود در آنها به شکل گاز از قبیل گوگرد و ازت, کربن و در نهایت فقیر شدن خاک از نظر عناصر می شود و همچنین خاکستر ایجاد شده از سوختن بقایای گیاهی، موجب ایجاد مواد معدنی کنترل نشده در سطح مزرعه و انباشت این مواد در بلندمدت و افزایش شوری خاک و در نهایت کاهش بهره وری زراعی در این مزارع می شود و همچنین باعث می شود که میکروارگانسیم های مفید خاک وحشرات مفیدی که دشمن طبیعی به شمار می‌آیند و جاندارانی که در آن محدوده زندگی می‌کنند نیز در اثر حرارت ناشی از کلش سوزی از بین بروند.
4-    مراکز غیر مجاز تفکیک زباله شهرستان  و آلودگی  های ناشی از شیرابه های تولیدی که حاوی آلاینده های مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می باشند.
5-    مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات در مزارع و باغ‌ها که علاوه بر آلودگی منابع آب و خاک منطقه ممكن است مقداري از مواد سمي فوق‌الذكر نیز از طريق گياهان جذب شود.
6-    تخلیه غیر مجاز نخاله های ساختمانی به اراضی کشاورزی
پسماندها:
الف/ پسماندهای عادی : روزانه حدود 270 الی 320 تن پسماند عادی فقط در اسلامشهر تولید می شود پسماندهای اسلامشهر در 5100 مخزن ذخیره سازی شده و بوسیله 26 خودروی مکانیزه و 18 دستگاه کمپرسی (غیر مکانیزه ) به ایستگاه میانی شهر منتقل می گردند .
ایستگاه میانی که مجهز به سیستم سپتیک تانک جمع آوری شیرابه است ، ابتدا شیرابه ماشین آلات تخلیه و سپس محموله پسماند در باسکول  ایستگاه توزین و بعد از آن از طریق سکوی بار انداز پسماندها به داخل تریلر ها تخلیه می گردند .با تکمیل ظرفیت ، تریلر ها پسماندهای شهری را به مراکز دفع رود شور  و آراد کوه که خارج از شهرستان اسلامشهر می باشند منتقل و دفع می گردند.
جدول 1: پسماندهای عادی اسلامشهر
سيماي محيط زيست انساني

-    شهرك ها و نواحي صنعتي: این شهرستان فاقد شهرک صنعتی مصوب هیات وزیران می باشد و شهرک های صنفی این شهرستان شامل  شهرک صنفی برآوند و سهند و شهرک صنایع چوب و بهسازی ایران و شهرک نمایشگاهی کامیونداران و شهرک صنفی آهنکاران چیچکلو می باشد

    صنايع توليدي و شاخص شهرستان: تعداد واحدهای صنعتی ، خدماتی و تولیدی دارای پرونده  در این اداره 2100 واحد می باشد که از این تعداد صنایع شاخص و بزرگی از جمله شرکت ایران خودرو دیزل ، شرکت لوله و ماین سازی ، صبا نیرو ، شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس ، فیلور ، الکتروژن، خوشگوار، سینجر و  تولید فراورده های لبنی دومینو و میهن و... در این شهرستان قرار دارند
    معادن: این شهرستان دارای معدن شن و ماسه می باشد

   واحدهاي بهداشتي و درماني


ردیف نام واحد تعداد در سطح شهرستان اسلامشهر توضیحات
1 بیمارستان 2 یک واحد خصوصی و یک واحد دولتی
2 درمانگاه عمومی 37 1 مورد در روستاهای شهرستان
3 کلینیک دندانپزشکی 37  
4 آزمایشگاه تشخیص طبی 17  
5 مطب دندانپزشکی 27 5 مورد در روستاهای شهرستان
6 مطب پزشک عمومی 136 17 مورد در روستاهای شهرستان
7 خانه بهداشت / پایگاه بهداشت 16  
8 مراکز فیزیوتراپی 6  
9 مراکز جامع توانبخشی و ارتوپدی 16  
10 مراکز سوء مصرف مواد 16  

-    وضعيت آلودگي هوا: شهرستان اسلامشهر به دلیل واقع شدن در مسیر پر تردد محور اصلی تهران- ساوه، استقرار شرکتهای متعدد حمل و نقل در دو سوی این جاده وجود دهها پارکینگ و صدها تعمیرگاه خودروهای سبک و سنگین و استقرار چندین شرکت حمل و نقل بین المللی و نیز وجود نمایشگاه کامیون و ماشین آلات و وسایل نقلیه سنگین در این شهرستان از ترافیک بسیار سنگینی برخوردار است و بر طبق آمار راهنمایی و رانندگی شهرستان روزانه 000/70 هزار خودرو فقط از جاده تهران ساوه واقع در محدوده این شهرستان عبور می کند. (با توجه به بررسی های سازمان حمل و نقل و پایانه های استان تهران از کل حجم ترافیک واقعی جاده ساوه 34 درصد مربوط به کامیون و ماشین آلات سنگین می باشد که با احداث کمربندی اسلامشهر از این مسیر تردد انجام می پذیرد) و اجرای فعالیتهای صنعتی و خدماتی در حول محور ساوه، در طی دو دهه اخیر در منطقه، بصورت معضل حاد زیست محیطی کلیه مسایل اجتماعی و فرهنگی و خدماتی اسلامشهر را تحت تأثیر قرار داده است و روزانه ترافیک شدید، ناشی از بروز تصادفات، مرمت، بازسازی و تعریض جاده (اتوبان آیت ا... سعیدی) و حرکت کند و سایل نقلیه سنگین در حاشیه جاده از جمله مشکلات ترافیکی شهرستان می باشد که باعث آلودگی صوتی و هوا شده که استرس و ایجاد بیماریهای عصبی در افراد را به دنبال دارد. لذا این شهرستان احتیاج مبرم به احداث مرکز رسوب زدایی خودرو و نصب دستگاههای سنجش آلودگی هوا جهت پایش و کاهش آلودگی هوا دارد. البته بعضاً و در مواردی آلودگی هوا در سطح منطقه بخصوص در چهاردانگه به واحدهای صنعتی بزرگ نیز مربوط می شود که با انجام عمل پایش و گشت و کنترل شبانه روزی پرسنل حفاظت محیط زیست تا حدودی این مورد قابل کنترل و رفع می باشد و در دراز مدت لازم است که چنین واحدهایی که حتی از قدمت طولانی در منطقه نیز برخوردار می باشند به خارج مناطق و محدودهای شهری منتقل یابند. همچنین مشکل آلودگی هوا ناشی از آتش زدن کاه و کلش زمینهای کشاورزی منطقه در سطح وسیع به علت فرهنگ پایین و عدم آموزش صحیح کشاورزان توسط واحد ترویج جهاد کشاورزی نیز در این شهرستان وجود دارد که این عمل علاوه بر ایجاد گازهای آلاینده موجب از بین رفتن میکرو ارگانیسم های خاک که در حاصلخیزی زمینهای زراعی بخصوص تثبیت نیتروژن نقش بسزایی دارند می شود.
ضمناً سه مرکز بزرگ معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین درشهرستان فعالیت و بصورت ادواری گزارش های اقدامات خودرابه اداره محیط زیست شهرستان منعکس می نمایند.
شایان ذکر است شهرستان اسلامشهر دارای دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیز می باشد